Panasonic Electric Works ALZ12B12W
ALZ12B12W picture photo
Mfg. Part Number
ALZ12B12W
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 12V
Datasheet Download
ALZ12B12W.pdf
Availability of ALZ12B12W
QUANTITY
ALZ12B12W Order Process
Ship out your order
Specifications of ALZ12B12W
Internal Part NumberEIS-ALZ12B12W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package100
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesALZ
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current33.3mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)16A
Switching Voltage440VAC - Max
Turn On Voltage (Max)8.4 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time15ms
Release Time5ms
FeaturesInsulation - Class B, Sealed - Fully
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power400 mW
Coil Resistance360 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALZ12B12W
Related LinksALZ1, ALZ12B12W Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
ALZ12B12W Details Description
Related parts for ALZ12B12W
RELAY SSR DUOTRIAC 480VAC 25A datasheet.pdf
CONN PLUG 4 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC LINE DVR STER ADJ 28HTSSOP datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR DUAL 8SOIC datasheet.pdf
SSD 200GB 2.5" SATA III 5V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 1A 380 MOHM TH datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/2W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
ASSEMBLY SQUARE 1 POS 9.9 + 9.9M datasheet.pdf
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV datasheet.pdf