Panasonic Electric Works ALZ12B18W
ALZ12B18W picture photo
Mfg. Part Number
ALZ12B18W
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 18V
Datasheet Download
ALZ12B18W.pdf
Availability of ALZ12B18W
QUANTITY
ALZ12B18W Order Process
Ship out your order
Specifications of ALZ12B18W
Internal Part NumberEIS-ALZ12B18W
How to Read Date Codes
Standard Package100
SeriesALZ
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current22.2mA
Coil Voltage18VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)16A
Switching Voltage440VAC - Max
Turn On Voltage (Max)12.6 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.8 VDC
Operate Time15ms
Release Time5ms
FeaturesInsulation - Class B, Sealed - Fully
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power400 mW
Coil Resistance810 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALZ12B18W
Related LinksALZ1, ALZ12B18W Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
ALZ12B18W Details Description
Related parts for ALZ12B18W
CONV DC-DC 48V IN 1.8V OUT 108W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 8DIP datasheet.pdf
CONN CODING KEY MALE 3.3V YELLOW datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 35V 20% 1411 datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
BASED LED BA9S WHITE datasheet.pdf
IPD M18 SHLD 3W SPST PLUG datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
VGA + AUDIO OVER CAT5 EXTENDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf