Panasonic Electric Works ALZ12F4HW
ALZ12F4HW picture photo
Mfg. Part Number
ALZ12F4HW
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 4.5V
Datasheet Download
ALZ12F4HW.pdf
Availability of ALZ12F4HW
QUANTITY
ALZ12F4HW Order Process
Ship out your order
Specifications of ALZ12F4HW
Internal Part NumberEIS-ALZ12F4HW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package100
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesALZ
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current88.9mA
Coil Voltage4.5VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)16A
Switching Voltage440VAC - Max
Turn On Voltage (Max)3.15 VDC
Turn Off Voltage (Min)0.45 VDC
Operate Time15ms
Release Time5ms
FeaturesInsulation - Class F, Sealed - Fully
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power400 mW
Coil Resistance50.6 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALZ12F4HW
Related LinksALZ1, ALZ12F4HW Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
ALZ12F4HW Details Description
Related parts for ALZ12F4HW
THYRISTOR 160V 400A DO-214AA datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 68 OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CBL SMA PLUG-BKHD JACK RG58C 12" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
RES SMD 174K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 2W SMBJ datasheet.pdf
CONN HDR 23POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 47PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf