Panasonic Electric Works ALZ21F24
ALZ21F24 picture photo
Mfg. Part Number
ALZ21F24
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V
Datasheet Download
ALZ21F24.pdf
Availability of ALZ21F24
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ALZ21F24 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALZ21F24
Internal Part NumberEIS-ALZ21F24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
How to Read Date Codes
Standard Package20
SeriesALZ
PackagingTube
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current16.7mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)16A
Switching Voltage440VAC - Max
Turn On Voltage (Max)16.8 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Operate Time15ms
Release Time5ms
FeaturesInsulation - Class F, Sealed - Flux Protection
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power400 mW
Coil Resistance1.44 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALZ21F24
Related LinksALZ2, ALZ21F24 Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
ALZ21F24 Details Description
Related parts for ALZ21F24
RES SMD 36 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.5A 110 MOHM TH datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 150MHZ 119BGA datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC FPGA 960 I/O 1513FCBGA datasheet.pdf
CAP CER 7.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 25V 10% 2312 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf