Panasonic Electric Works ALZ21F48
ALZ21F48 picture photo
Mfg. Part Number
ALZ21F48
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 48V
Datasheet Download
ALZ21F48.pdf
Availability of ALZ21F48
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ALZ21F48 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALZ21F48
Internal Part NumberEIS-ALZ21F48
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesALZ
PackagingTube
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current8.3mA
Coil Voltage48VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)16A
Switching Voltage440VAC - Max
Turn On Voltage (Max)33.6 VDC
Turn Off Voltage (Min)4.8 VDC
Operate Time15ms
Release Time5ms
FeaturesInsulation - Class F, Sealed - Flux Protection
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power400 mW
Coil Resistance5.76 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALZ21F48
Related LinksALZ2, ALZ21F48 Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
ALZ21F48 Details Description
Related parts for ALZ21F48
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC TRANSLATOR LVPECL 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X7R 1812 datasheet.pdf
CA,XG,MTRJ-SC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS R/A .100" TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf