| Internal Part Number | EIS-AM-28.63636MAGK-T | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Category | Crystals and Oscillators | |
| Family | Crystals | |
| Series | AM | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Type | MHz Crystal | |
| Frequency | 28.63636MHz | |
| Frequency Stability | ±50ppm | |
| Frequency Tolerance | ±30ppm | |
| Load Capacitance | 20pF | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 80 Ohm | |
| Operating Mode | Fundamental | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Ratings | AEC-Q200 | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 4-SMD | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |