RF Solutions AM110C3-315
AM110C3-315 picture photo
Mfg. Part Number
AM110C3-315
Manufacturer
Product Category
RF Receiver, Transmitter, and Transceiver Finished Units
Brief Description
TRANSMITTER AM 315MHZ 3 SWITCH
Datasheet Download
AM110C3-315.pdf
Availability of AM110C3-315
QUANTITY
AM110C3-315 Order Process
Ship out your order
Specifications of AM110C3-315
Internal Part NumberEIS-AM110C3-315
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Receiver, Transmitter, and Transceiver Finished Units
SeriesAM110
FunctionTransmitter, KeeLoq
Modulation or ProtocolAM
Frequency315MHz
ApplicationsGeneral Purpose
InterfaceHandheld, 3 Switches
Sensitivity-
Power - Output10mW
Data Rate (Max)-
Features50m Range
Voltage - Supply12V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AM110C3-315
Related LinksAM110, AM110C3-315 Datasheet, RF Solutions Distributor
AM110C3-315 Details Description
Related parts for AM110C3-315
IDC CABLE - MPD30K/MC34G/MPD30K datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX DUAL 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 53POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
Crystal 38.4000MHz 20ppm 10pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
SMB PLG RA MINI 75OHM RG59 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 410MW SOD123 datasheet.pdf
RES 19.1 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf