Texas Instruments AM1802EZWTD3
AM1802EZWTD3 picture photo
Mfg. Part Number
AM1802EZWTD3
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU SITARA 300MHZ 361NFBGA
Datasheet Download
AM1802EZWTD3.pdf
Availability of AM1802EZWTD3
QUANTITY
AM1802EZWTD3 Order Process
Ship out your order
Specifications of AM1802EZWTD3
Internal Part NumberEIS-AM1802EZWTD3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PageAM1802EZWTD3 Specifications
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesSitara™
PackagingTray
Core ProcessorARM926EJ-S
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed300MHz
Co-Processors/DSPSystem Control; CP15
RAM ControllersLPDDR, DDR2
Graphics AccelerationNo
Display & Interface ControllersLCD
Ethernet10/100 Mbps (1)
SATA-
USBUSB 2.0 + PHY (1)
Voltage - I/O1.8V, 3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 90°C
Security Features-
Package / Case361-LFBGA
Supplier Device Package361-NFBGA (16x16)
Additional InterfacesI²C, McASP, SPI, MMC/SD, UART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AM1802EZWTD3
Related LinksAM1802, AM1802EZWTD3 Datasheet, Texas Instruments Distributor
AM1802EZWTD3 Details Description
Related parts for AM1802EZWTD3
CONN EDGECARD 110POS .100" WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 100MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
IC DUAL 8-BIT MLTPLY DAC 20-PLCC datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
DPST ROCKER SWITCH datasheet.pdf
Crystal 13.5600MHz 20ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RES 50 OHM 6.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 820NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf