Panasonic Electric Works AM50012A43-A
AM50012A43-A picture photo
Mfg. Part Number
AM50012A43-A
Brief Description
AM5 SWITCH .1A SPDT HINGE LVR
Datasheet Download
AM50012A43-A.pdf
Availability of AM50012A43-A
QUANTITY
AM50012A43-A Order Process
Ship out your order
Specifications of AM50012A43-A
Internal Part NumberEIS-AM50012A43-A
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating100mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeLever, Straight
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Release Force10gf
Pretravel0.125" (3.2mm)
Differential Travel0.040" (1.0mm)
Overtravel0.055" (1.4mm)
Operating Position0.602" (15.3mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AM50012A43-A
Related LinksAM5001, AM50012A43-A Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
AM50012A43-A Details Description
Related parts for AM50012A43-A
CONN N PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
TOOL HAMMER SPRING FOR INSERTION datasheet.pdf
SHELL FOR MINI PLUG datasheet.pdf
RES 113K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS .100" GOLD datasheet.pdf
16+16 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
GPS/CELLULAR/2.4GHZ/5GHZ ANT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 30POS SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 5 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf