Panasonic Electric Works AM50012D43-A
AM50012D43-A picture photo
Mfg. Part Number
AM50012D43-A
Brief Description
AM5 SWITCH .1A SPDT HINGE LVR
Datasheet Download
AM50012D43-A.pdf
Availability of AM50012D43-A
QUANTITY
AM50012D43-A Order Process
Ship out your order
Specifications of AM50012D43-A
Internal Part NumberEIS-AM50012D43-A
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating100mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeLever, Straight
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Release Force10gf
Pretravel0.125" (3.2mm)
Differential Travel0.040" (1.0mm)
Overtravel0.055" (1.4mm)
Operating Position0.602" (15.3mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AM50012D43-A
Related LinksAM5001, AM50012D43-A Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
AM50012D43-A Details Description
Related parts for AM50012D43-A
BOX STEEL GRAY 10"L X 10"W datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 08POS R/A datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
LED PANEL MT 1" 24V WT FLAT datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 475MA 220 MOHM datasheet.pdf
INCREMENTAL ENCODER datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 178 TYP datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf