Panasonic Electric Works AM50013C53-A
AM50013C53-A picture photo
Mfg. Part Number
AM50013C53-A
Brief Description
AM5 SWITCH .1A SPDT LNG HNGE LVR
Datasheet Download
AM50013C53-A.pdf
Availability of AM50013C53-A
QUANTITY
AM50013C53-A Order Process
Ship out your order
Specifications of AM50013C53-A
Internal Part NumberEIS-AM50013C53-A
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating100mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeLever, Straight
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Release Force10gf
Pretravel0.296" (7.5mm)
Differential Travel0.080" (2.0mm)
Overtravel0.087" (2.2mm)
Operating Position0.602" (15.3mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AM50013C53-A
Related LinksAM5001, AM50013C53-A Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
AM50013C53-A Details Description
Related parts for AM50013C53-A
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 20A 125V datasheet.pdf
CONVERT DC/DC +/-5V 600MA THRU datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 510UH 109MA 18.8 OHM datasheet.pdf
RJI CABLE 4XAWG22/1 SOLID PUSHP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC REG LDO 2.2V 0.15A SNT6A datasheet.pdf
FAN AXIAL 170X51MM 48VDC datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 180K OHM 16SOIC datasheet.pdf