Panasonic Electric Works AM50614D33-A
AM50614D33-A picture photo
Mfg. Part Number
AM50614D33-A
Brief Description
SWITCH MINI 6A SPDT ROLLER.250QC
Datasheet Download
AM50614D33-A.pdf
Availability of AM50614D33-A
QUANTITY
AM50614D33-A Order Process
Ship out your order
Specifications of AM50614D33-A
Internal Part NumberEIS-AM50614D33-A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating6A (AC), 500mA (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Actuator TypeLever, Simulated Roller
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque30gf
Release Force5gf
Pretravel0.125" (3.2mm)
Differential Travel0.040" (1.0mm)
Overtravel0.055" (1.4mm)
Operating Position0.730" (18.5mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AM50614D33-A
Related LinksAM5061, AM50614D33-A Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
AM50614D33-A Details Description
Related parts for AM50614D33-A
RES SMD 27.4K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 3.3V SOT89-5 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 16V 20% 2824 datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 4.87K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 149MA 9.7 OHM TH datasheet.pdf