Panasonic Electric Works AM51613D63N-A
AM51613D63N-A picture photo
Mfg. Part Number
AM51613D63N-A
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
AM5 SWITCH 16A SPDT LNG HNG LVR
Datasheet Download
AM51613D63N-A.pdf
Availability of AM51613D63N-A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AM51613D63N-A Order Process
Ship out your order
Specifications of AM51613D63N-A
Internal Part NumberEIS-AM51613D63N-A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesAM5
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating16A (AC), 600mA (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Actuator TypeLever, Straight
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection-
FeaturesCadmium Free
Operating Force, Torque90gf
Release Force15gf
Pretravel0.296" (7.5mm)
Differential Travel0.080" (2.0mm)
Overtravel0.087" (2.2mm)
Operating Position0.602" (15.3mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AM51613D63N-A
Related LinksAM5161, AM51613D63N-A Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
AM51613D63N-A Details Description
Related parts for AM51613D63N-A
VARISTOR 18.7V 250A DISC 7MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 1.33K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 4.4A 21.4 MOHM datasheet.pdf
Connector Header 28 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 500MW SOD80 datasheet.pdf