Panasonic Electric Works AM51615D63N-A
AM51615D63N-A picture photo
Mfg. Part Number
AM51615D63N-A
Brief Description
AM5 SWITCH 16A SPDT SHRT RLLR LV
Datasheet Download
AM51615D63N-A.pdf
Availability of AM51615D63N-A
QUANTITY
AM51615D63N-A Order Process
Ship out your order
Specifications of AM51615D63N-A
Internal Part NumberEIS-AM51615D63N-A
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating16A (AC), 600mA (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Actuator TypeLever, Roller
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection-
FeaturesCadmium Free
Operating Force, Torque320gf
Release Force60gf
Pretravel0.063" (1.6mm)
Differential Travel0.020" (0.5mm)
Overtravel0.035" (0.9mm)
Operating Position0.815" (20.7mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AM51615D63N-A
Related LinksAM5161, AM51615D63N-A Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
AM51615D63N-A Details Description
Related parts for AM51615D63N-A
FIXED IND 330UH 30MA 7 OHM SMD datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.2KV 28A SOT227B datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 4SMD datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 2.385A 67 MOHM datasheet.pdf
IC GATE 5K X2-DFN1010-6 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE PIN datasheet.pdf