Panasonic Electric Works AM51640C63N-A
AM51640C63N-A picture photo
Mfg. Part Number
AM51640C63N-A
Brief Description
AM5 SWITCH 16A SPDT PIN
Datasheet Download
AM51640C63N-A.pdf
Availability of AM51640C63N-A
QUANTITY
AM51640C63N-A Order Process
Ship out your order
Specifications of AM51640C63N-A
Internal Part NumberEIS-AM51640C63N-A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating16A (AC), 600mA (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection-
FeaturesCadmium Free
Operating Force, Torque300gf
Release Force75gf
Pretravel0.055" (1.4mm)
Differential Travel0.016" (0.4mm)
Overtravel0.040" (1.0mm)
Operating Position0.579" (14.7mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AM51640C63N-A
Related LinksAM5164, AM51640C63N-A Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
AM51640C63N-A Details Description
Related parts for AM51640C63N-A
LED RED CLEAR 2SMD GW datasheet.pdf
CAP THIN FILM 2.2PF 50V 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 8A ITO220AC datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 2W DO204AL datasheet.pdf
COMMON MODE FILTERS datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM datasheet.pdf
KIT EVAL 3D SENSOR TOF M100 datasheet.pdf
1UF 63V 6.35X12.7 85C AXI datasheet.pdf