Panasonic Electric Works AM51645A63N-A
AM51645A63N-A picture photo
Mfg. Part Number
AM51645A63N-A
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
AM5 SWITCH 16A SPDT SHRT RLLR LV
Datasheet Download
AM51645A63N-A.pdf
Availability of AM51645A63N-A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AM51645A63N-A Order Process
Ship out your order
Specifications of AM51645A63N-A
Internal Part NumberEIS-AM51645A63N-A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesAM5
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating16A (AC), 600mA (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Actuator TypeLever, Roller
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection-
FeaturesCadmium Free
Operating Force, Torque320gf
Release Force60gf
Pretravel0.063" (1.6mm)
Differential Travel0.020" (0.5mm)
Overtravel0.035" (0.9mm)
Operating Position0.815" (20.7mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AM51645A63N-A
Related LinksAM5164, AM51645A63N-A Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
AM51645A63N-A Details Description
Related parts for AM51645A63N-A
RES SMD 422 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf