Panasonic Electric Works AM51653D63N-A
AM51653D63N-A picture photo
Mfg. Part Number
AM51653D63N-A
Brief Description
AM5 SWITCH 16A SPST-NC LNG HNG L
Datasheet Download
AM51653D63N-A.pdf
Availability of AM51653D63N-A
QUANTITY
AM51653D63N-A Order Process
Ship out your order
Specifications of AM51653D63N-A
Internal Part NumberEIS-AM51653D63N-A
PackagingBulk
CircuitSPST-NC
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating16A (AC), 600mA (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Actuator TypeLever, Straight
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection-
FeaturesCadmium Free
Operating Force, Torque90gf
Release Force15gf
Pretravel0.296" (7.5mm)
Differential Travel0.080" (2.0mm)
Overtravel0.087" (2.2mm)
Operating Position0.602" (15.3mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AM51653D63N-A
Related LinksAM5165, AM51653D63N-A Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
AM51653D63N-A Details Description
Related parts for AM51653D63N-A
MKR WIRE CLIP ON B/W 60 PC datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 270 OHM 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC OCT D TRANS LATCH 3ST 20SOIC datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CLK DATA REC VIDEO 80MHZ datasheet.pdf
RES 149 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf