| Internal Part Number | EIS-AMC06DRYN-S93 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Gender | Female | |
| Number of Positions/Bay/Row | 6 | |
| Number of Positions | 12 | |
| Card Thickness | 0.093" (2.36mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) | |
| Features | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Contact Type | Full Bellows | |
| Color | Green | |
| Flange Feature | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Material - Insulation | Polyphenylene Sulfide (PPS) | |
| Read Out | Dual | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | AMC06DRYN-S93 | |
| Related Links | AMC06D, AMC06DRYN-S93 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor | |
 | 71566 | BIT TORX T25 0.98" | datasheet.pdf | |
 | 5-532955-3 | CONN RECEPT 20POS .100 RT/A DUAL | datasheet.pdf | |