Sullins Connector Solutions AMC10DRTN-S13
AMC10DRTN-S13 picture photo
Mfg. Part Number
AMC10DRTN-S13
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND
Datasheet Download
AMC10DRTN-S13.pdf
Availability of AMC10DRTN-S13
QUANTITY
AMC10DRTN-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of AMC10DRTN-S13
Internal Part NumberEIS-AMC10DRTN-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMC10DRTN-S13
Related LinksAMC10D, AMC10DRTN-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMC10DRTN-S13 Details Description
Related parts for AMC10DRTN-S13
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
EMI FILTER 115/250VAC 4/6A datasheet.pdf
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC DO204AC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN SOCKET 40PIN GOLD datasheet.pdf
IC FPGA SOC 5K LUTS datasheet.pdf
GT 20C 20#16 PIN PLUG datasheet.pdf
Low Cost, Precision 2.5 V IC References IC datasheet.pdf