Texas Instruments AMC1100DUBR
AMC1100DUBR picture photo
Mfg. Part Number
AMC1100DUBR
Manufacturer
Product Category
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Brief Description
IC OPAMP ISOLATION 100KHZ 8SOP
Datasheet Download
AMC1100DUBR.pdf
Availability of AMC1100DUBR
QUANTITY
AMC1100DUBR Order Process
Ship out your order
Specifications of AMC1100DUBR
Internal Part NumberEIS-AMC1100DUBR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package350
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Amplifier TypeIsolation
Number of Circuits1
Output TypeDifferential
Slew Rate-
Gain Bandwidth Product-
-3db Bandwidth100kHz
Current - Input Bias-
Voltage - Input Offset200µV
Current - Supply5.4mA
Current - Output / Channel20mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD, Gull Wing
Supplier Device Package8-SOP (2.54mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMC1100DUBR
Related LinksAMC11, AMC1100DUBR Datasheet, Texas Instruments Distributor
AMC1100DUBR Details Description
Related parts for AMC1100DUBR
TERM LK FORK EXP VYL 16-14AWG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V datasheet.pdf
UPM GUIDE MODULE datasheet.pdf
DESIGN ENGR BONDING TAPE KIT datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator 270mA (Switch) Backlight 8-CSP datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT datasheet.pdf
IC SDRAM 64M 200MHZ 86TSOP datasheet.pdf