Sullins Connector Solutions AMC12DREF
AMC12DREF picture photo
Mfg. Part Number
AMC12DREF
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET
Datasheet Download
AMC12DREF.pdf
Availability of AMC12DREF
QUANTITY
AMC12DREF Order Process
Ship out your order
Specifications of AMC12DREF
Internal Part NumberEIS-AMC12DREF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMC12DREF
Related LinksAMC1, AMC12DREF Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMC12DREF Details Description
Related parts for AMC12DREF
SWITCH UNIT PB EMRGNCY STOP 40MM datasheet.pdf
IC REG CTRLR ISO PWM CM 16-QFN datasheet.pdf
Connector Receptacle 80 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 2KV X7R 1825 datasheet.pdf
CONN R/A PLUG DC VITA46 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 12V 6.9A 1206-8 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 20MHZ 8SOIC datasheet.pdf