Sullins Connector Solutions AMC13DTKT
AMC13DTKT picture photo
Mfg. Part Number
AMC13DTKT
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 26POS .100"
Datasheet Download
AMC13DTKT.pdf
Availability of AMC13DTKT
QUANTITY
AMC13DTKT Order Process
Ship out your order
Specifications of AMC13DTKT
Internal Part NumberEIS-AMC13DTKT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row13
Number of Positions26
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMC13DTKT
Related LinksAMC1, AMC13DTKT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMC13DTKT Details Description
Related parts for AMC13DTKT
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 13POS 10.16MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
RES 357 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM T766 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 120V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.013UF RADIAL datasheet.pdf