Sullins Connector Solutions AMC18DRYI-S93
AMC18DRYI-S93 picture photo
Mfg. Part Number
AMC18DRYI-S93
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
AMC18DRYI-S93.pdf
Availability of AMC18DRYI-S93
QUANTITY
AMC18DRYI-S93 Order Process
Ship out your order
Specifications of AMC18DRYI-S93
Internal Part NumberEIS-AMC18DRYI-S93
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Positions36
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMC18DRYI-S93
Related LinksAMC18D, AMC18DRYI-S93 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMC18DRYI-S93 Details Description
Related parts for AMC18DRYI-S93
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN STACKER 50POS 0.100" T/H datasheet.pdf
DBL END CORDSET MALE/FEMALE 4P datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 6.3V 20% 2910 datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 3 OHM 0804 datasheet.pdf
Connector Socket 46 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN HOOD BOTTOM ENTRY SZ16A datasheet.pdf
CAP CER 30PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf