Sullins Connector Solutions AMC19DRTN-S13
AMC19DRTN-S13 picture photo
Mfg. Part Number
AMC19DRTN-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND
Datasheet Download
AMC19DRTN-S13.pdf
Availability of AMC19DRTN-S13
QUANTITY
AMC19DRTN-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of AMC19DRTN-S13
Internal Part NumberEIS-AMC19DRTN-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row19
Number of Positions38
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMC19DRTN-S13
Related LinksAMC19D, AMC19DRTN-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMC19DRTN-S13 Details Description
Related parts for AMC19DRTN-S13
TERMINAL BLOCK 5MM 4POS PCB datasheet.pdf
SWITCH MINI SPST-NC ROLLER.187QC datasheet.pdf
RES SMD 1.3 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 422K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V 10% BP 0805 datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 13pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
NYLN INSL W/INSL GRIP BUTT CONNE datasheet.pdf
FLEX EYWR DK BU FRM/GY LNS 4/CS datasheet.pdf
CAP FILM 0.013UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf