| Internal Part Number | EIS-AMC19DRTN-S93 | |
| Gender | Female | |
| Number of Positions/Bay/Row | 19 | |
| Number of Positions | 38 | |
| Card Thickness | 0.093" (2.36mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) | |
| Color | Green | |
| Flange Feature | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Material - Insulation | Polyphenylene Sulfide (PPS) | |
| Read Out | Dual | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | AMC19DRTN-S93 | |
| Related Links | AMC19D, AMC19DRTN-S93 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor | |
 | 1045581-1 | CONN SSMA JACK STR 50 OHM SOLDER | datasheet.pdf | |
 | SIP050-1X29-157BLF | CONN SOCKET SIP 29POS TIN | datasheet.pdf | |