Sullins Connector Solutions AMC20DTMN-S189
AMC20DTMN-S189 picture photo
Mfg. Part Number
AMC20DTMN-S189
Brief Description
CONN EDGECARD 40POS .100"
Datasheet Download
AMC20DTMN-S189.pdf
Availability of AMC20DTMN-S189
QUANTITY
AMC20DTMN-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of AMC20DTMN-S189
Internal Part NumberEIS-AMC20DTMN-S189
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMC20DTMN-S189
Related LinksAMC20DT, AMC20DTMN-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMC20DTMN-S189 Details Description
Related parts for AMC20DTMN-S189
DIODE GEN 600V 9A ISOPLUS247 datasheet.pdf
IC DELAY LINE 60NS 8DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS FEMALE CORD #16 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SOT23-5 datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-27VIN 09VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 850MA 1.32 OHM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP FILM 0.39 UF 5% 250 VDC RADI datasheet.pdf