Sullins Connector Solutions AMC22DTAD-S273
AMC22DTAD-S273 picture photo
Mfg. Part Number
AMC22DTAD-S273
Brief Description
CONN EDGECARD 44POS .100"
Datasheet Download
AMC22DTAD-S273.pdf
Availability of AMC22DTAD-S273
QUANTITY
AMC22DTAD-S273 Order Process
Ship out your order
Specifications of AMC22DTAD-S273
Internal Part NumberEIS-AMC22DTAD-S273
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row22
Number of Positions44
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMC22DTAD-S273
Related LinksAMC22DT, AMC22DTAD-S273 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMC22DTAD-S273 Details Description
Related parts for AMC22DTAD-S273
TERM BLOCK HDR 17POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A SOT223-6 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
RES 102 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS STR .156 TIN datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 15VC SOT23A datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
244257 FEED ADJ GUIDE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 22POS PIN datasheet.pdf