Sullins Connector Solutions AMC22DTAI
AMC22DTAI picture photo
Mfg. Part Number
AMC22DTAI
Brief Description
CONN EDGECARD 44POS .100"
Datasheet Download
AMC22DTAI.pdf
Availability of AMC22DTAI
QUANTITY
AMC22DTAI Order Process
Ship out your order
Specifications of AMC22DTAI
Internal Part NumberEIS-AMC22DTAI
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row22
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMC22DTAI
Related LinksAMC2, AMC22DTAI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMC22DTAI Details Description
Related parts for AMC22DTAI
RES 5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
CAP POLYMER 82UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
40W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CONN ADAPT SMA PLUG TO SMA JACK datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 800MA 400 MOHM datasheet.pdf