Sullins Connector Solutions AMC25DRMD
AMC25DRMD picture photo
Mfg. Part Number
AMC25DRMD
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS .100"
Datasheet Download
AMC25DRMD.pdf
Availability of AMC25DRMD
QUANTITY
AMC25DRMD Order Process
Ship out your order
Specifications of AMC25DRMD
Internal Part NumberEIS-AMC25DRMD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row25
Number of Positions50
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMC25DRMD
Related LinksAMC2, AMC25DRMD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMC25DRMD Details Description
Related parts for AMC25DRMD
JUMPER-H1507TR/A3048L/X 12" datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8SOIC datasheet.pdf
SCR 0.8A 400V 25MA SOT-223 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
EVAL KIT FOR SE2576L datasheet.pdf
RES 4.22 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 3W DO216AA datasheet.pdf
TVS DIODE 75VWM 134VC SMBJ datasheet.pdf
EMITTER IR 850NM 50MA RADIAL datasheet.pdf