Vishay/Dale RNC55J8763BSB14
RNC55J8763BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J8763BSB14
Brief Description
RES 876K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J8763BSB14.pdf
Availability of RNC55J8763BSB14
QUANTITY
RNC55J8763BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J8763BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J8763BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)876k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J8763BSB14
Related LinksRNC55J8, RNC55J8763BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J8763BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J8763BSB14
RES 225 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG ASSY 12PS 18-20AWG RED datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 5POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS SKT datasheet.pdf
IC ACCEL Z-AXIS 100G 16SOIC datasheet.pdf
ATTENUATOR 6DB datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT SKT datasheet.pdf