Sullins Connector Solutions AMC25DRMT-S288
AMC25DRMT-S288 picture photo
Mfg. Part Number
AMC25DRMT-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS .100"
Datasheet Download
AMC25DRMT-S288.pdf
Availability of AMC25DRMT-S288
QUANTITY
AMC25DRMT-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of AMC25DRMT-S288
Internal Part NumberEIS-AMC25DRMT-S288
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series-
PackagingTray
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMC25DRMT-S288
Related LinksAMC25DR, AMC25DRMT-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMC25DRMT-S288 Details Description
Related parts for AMC25DRMT-S288
CONN D-SUB RECEPT 50POS CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M10-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
XFRMR 1:1.36/1 1.2MH SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.079 50 POS datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2NH 950MA 90 MOHM datasheet.pdf
DSUB 37 PIN PCB datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 275VAC RAD datasheet.pdf