Sullins Connector Solutions AMC25DRSN-S288
AMC25DRSN-S288 picture photo
Mfg. Part Number
AMC25DRSN-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS .100"
Datasheet Download
AMC25DRSN-S288.pdf
Availability of AMC25DRSN-S288
QUANTITY
AMC25DRSN-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of AMC25DRSN-S288
Internal Part NumberEIS-AMC25DRSN-S288
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series-
PackagingTray
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMC25DRSN-S288
Related LinksAMC25DR, AMC25DRSN-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMC25DRSN-S288 Details Description
Related parts for AMC25DRSN-S288
Crystal 20.0000MHz 30ppm 20pF 30 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
IC AMP DIFF LDIST LP 95MA 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RECPT 20POS .050" SMT DUAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.18K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V 8HMD datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 7.625K OHM 0.6W 3017 datasheet.pdf