| Internal Part Number | EIS-AMC26DRTI | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 10 | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Number of Positions | 52 | |
| Card Thickness | 0.062" (1.57mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) | |
| Features | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Termination | Solder | |
| Color | Green | |
| Flange Feature | Top Mount Opening, Threaded Insert, 4-40 | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Material - Insulation | Polyphenylene Sulfide (PPS) | |
| Read Out | Dual | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | AMC26DRTI | |
| Related Links | AMC2, AMC26DRTI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor | |
 | MJS 125 | FUSE GLASS 125MA 250VAC 2AG | datasheet.pdf | |
 | 1888540-1 | Connector Receptacle HDMI and eSATA Stacked 26 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal | datasheet.pdf | |