Sullins Connector Solutions AMC26DRXS-S734
AMC26DRXS-S734 picture photo
Mfg. Part Number
AMC26DRXS-S734
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
AMC26DRXS-S734.pdf
Availability of AMC26DRXS-S734
QUANTITY
AMC26DRXS-S734 Order Process
Ship out your order
Specifications of AMC26DRXS-S734
Internal Part NumberEIS-AMC26DRXS-S734
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row26
Number of Positions52
Card Thickness0.031" (0.79mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMC26DRXS-S734
Related LinksAMC26DR, AMC26DRXS-S734 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMC26DRXS-S734 Details Description
Related parts for AMC26DRXS-S734
RES SMD 619K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
RES SMD 0.051 OHM 1% 1/4W 0402 datasheet.pdf
XFRMR CURR SENSE 10A 1:30 SMD datasheet.pdf
MOD PWR ENT SNAP-IN W/SWITCH 2A datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 52.3KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
HEATSINK FOR 35MM BGA datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf