Sullins Connector Solutions AMC28DRAH-S734
AMC28DRAH-S734 picture photo
Mfg. Part Number
AMC28DRAH-S734
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 56POS .100 R/A PCB
Datasheet Download
AMC28DRAH-S734.pdf
Availability of AMC28DRAH-S734
QUANTITY
AMC28DRAH-S734 Order Process
Ship out your order
Specifications of AMC28DRAH-S734
Internal Part NumberEIS-AMC28DRAH-S734
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row28
Number of Positions56
Card Thickness0.031" (0.79mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMC28DRAH-S734
Related LinksAMC28DR, AMC28DRAH-S734 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMC28DRAH-S734 Details Description
Related parts for AMC28DRAH-S734
CAP TANT 15UF 20V 20% 2312 datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
LED OSTAR PROJ 6CHIP AMBER SMD datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 50POS 5A datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 75W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
RES 50 OHM .3W .005% RADIAL datasheet.pdf
IMP100,S,H,RA2P10C,UG,REW39 datasheet.pdf
IC FLASH 256MBIT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 10A 125VDC datasheet.pdf
FUSEBANK 63A 660V AC 8 WAY datasheet.pdf