Sullins Connector Solutions AMC28DREH-S13
AMC28DREH-S13 picture photo
Mfg. Part Number
AMC28DREH-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND
Datasheet Download
AMC28DREH-S13.pdf
Availability of AMC28DREH-S13
QUANTITY
AMC28DREH-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of AMC28DREH-S13
Internal Part NumberEIS-AMC28DREH-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Series-
PackagingTube
Number of Positions56
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMC28DREH-S13
Related LinksAMC28D, AMC28DREH-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMC28DREH-S13 Details Description
Related parts for AMC28DREH-S13
RES METAL OX 3W 2K OHM 5% AXL datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 665K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MODULE DDR3 2GB RDIMM datasheet.pdf
Connector Header 13 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS WALL MNT PIN datasheet.pdf