Sullins Connector Solutions AMC28DRYS-S13
AMC28DRYS-S13 picture photo
Mfg. Part Number
AMC28DRYS-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 56POS .100"
Datasheet Download
AMC28DRYS-S13.pdf
Availability of AMC28DRYS-S13
QUANTITY
AMC28DRYS-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of AMC28DRYS-S13
Internal Part NumberEIS-AMC28DRYS-S13
Series-
PackagingTray
Number of Positions56
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMC28DRYS-S13
Related LinksAMC28D, AMC28DRYS-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMC28DRYS-S13 Details Description
Related parts for AMC28DRYS-S13
IC VOLTAGE MONITOR TRPL 14-TSSOP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 10A SOP8 2-6J1B datasheet.pdf
SCREWDRIVER POZIDRIV #2 10.59" datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
KIT DEV ZOOM FOR AM/DM37X datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS CABLE PIN datasheet.pdf
CAP CER 22PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf