Alt EPF10K50EQI240-2
EPF10K50EQI240-2 picture photo
Mfg. Part Number
EPF10K50EQI240-2
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 189 I/O 240QFP
Datasheet Download
EPF10K50EQI240-2.pdf
Availability of EPF10K50EQI240-2
QUANTITY
EPF10K50EQI240-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of EPF10K50EQI240-2
Internal Part NumberEIS-EPF10K50EQI240-2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThree Reasons to Use FPGA's in Industrial Designs
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package24
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesFLEX-10KE®
Number of LABs/CLBs360
Number of Logic Elements/Cells2880
Total RAM Bits40960
Number of I/O189
Number of Gates199000
Voltage - Supply2.3 V ~ 2.7 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case240-BFQFP
Supplier Device Package240-PQFP (32x32)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EPF10K50EQI240-2
Related LinksEPF10K50, EPF10K50EQI240-2 Datasheet, Alt Distributor
EPF10K50EQI240-2 Details Description
Related parts for EPF10K50EQI240-2
CONTACT BATT AAA/AAAA 12MM SMD datasheet.pdf
IC QUAD DIFF LINE REC 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 61.9 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 5A TO220-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 55POS VERT 5ROW datasheet.pdf
CONN HEADER 2-FB 10POS 5ROW datasheet.pdf
RES 1.18K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf