Stackpole Electronics Inc. RNF12FTC442R
RNF12FTC442R picture photo
Mfg. Part Number
RNF12FTC442R
Brief Description
RES 442 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF12FTC442R.pdf
Availability of RNF12FTC442R
QUANTITY
RNF12FTC442R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF12FTC442R
Internal Part NumberEIS-RNF12FTC442R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)442
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF12FTC442R
Related LinksRNF12F, RNF12FTC442R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF12FTC442R Details Description
Related parts for RNF12FTC442R
IC I/O EXPANDER I2C 8B 16HVQFN datasheet.pdf
IC QUADRATURE MOD DUAL-BND 16QFN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 9, 9 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC OSC SILICON 5MHZ 8-MSOP datasheet.pdf
CA,62.5,12F,OFNP,MPO datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 26POS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3 OHM 5% 100W datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.007 OHM 2% 2W 2512 datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 5% 400VDC datasheet.pdf