Sullins Connector Solutions AMC30DRMD-S328
AMC30DRMD-S328 picture photo
Mfg. Part Number
AMC30DRMD-S328
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS .100"
Datasheet Download
AMC30DRMD-S328.pdf
Availability of AMC30DRMD-S328
QUANTITY
AMC30DRMD-S328 Order Process
Ship out your order
Specifications of AMC30DRMD-S328
Internal Part NumberEIS-AMC30DRMD-S328
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series-
PackagingTray
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBrown
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMC30DRMD-S328
Related LinksAMC30DR, AMC30DRMD-S328 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMC30DRMD-S328 Details Description
Related parts for AMC30DRMD-S328
CONN HOUSING 30POS .100 DUAL datasheet.pdf
RES SMD 0.33 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
HDR STR SR. 100 DP datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ADAPTER EX M50-M32 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X8R 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS INLINE SKT datasheet.pdf