Sullins Connector Solutions AMC30DRXI
AMC30DRXI picture photo
Mfg. Part Number
AMC30DRXI
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS .100 DIP SLD
Datasheet Download
AMC30DRXI.pdf
Availability of AMC30DRXI
QUANTITY
AMC30DRXI Order Process
Ship out your order
Specifications of AMC30DRXI
Internal Part NumberEIS-AMC30DRXI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10
Series-
PackagingTube
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMC30DRXI
Related LinksAMC3, AMC30DRXI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMC30DRXI Details Description
Related parts for AMC30DRXI
CONN HOUSING 1POS BLACK datasheet.pdf
Connector Receptacle 68 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 30A DO247 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SBR 30V 15A TO220AB datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH TACTILE datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
ASY,EXTERNAL BALLAST CONNECTOR datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 17POS TIN datasheet.pdf
CONN HOUSING 60POS 2.54MM datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
TRANS NPN 50V BIPOLAR SC59-3 datasheet.pdf