Sullins Connector Solutions AMC30DTAT
AMC30DTAT picture photo
Mfg. Part Number
AMC30DTAT
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS .100"
Datasheet Download
AMC30DTAT.pdf
Availability of AMC30DTAT
QUANTITY
AMC30DTAT Order Process
Ship out your order
Specifications of AMC30DTAT
Internal Part NumberEIS-AMC30DTAT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series-
PackagingTray
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMC30DTAT
Related LinksAMC3, AMC30DTAT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMC30DTAT Details Description
Related parts for AMC30DTAT
CAP CER 100PF 1.5KV NP0 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 9.1A SO-8FL datasheet.pdf
THERMOCOUPLE DUAL BANANA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 22.6 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 3.3A 22 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1MM .076M 29POS datasheet.pdf
CONN HDR 49POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
OSC XO 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf