Sullins Connector Solutions AMC36DRMT-S273
AMC36DRMT-S273 picture photo
Mfg. Part Number
AMC36DRMT-S273
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS .100"
Datasheet Download
AMC36DRMT-S273.pdf
Availability of AMC36DRMT-S273
QUANTITY
AMC36DRMT-S273 Order Process
Ship out your order
Specifications of AMC36DRMT-S273
Internal Part NumberEIS-AMC36DRMT-S273
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series-
PackagingTray
Number of Positions72
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMC36DRMT-S273
Related LinksAMC36DR, AMC36DRMT-S273 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMC36DRMT-S273 Details Description
Related parts for AMC36DRMT-S273
DIODE GEN PURP 1.4KV 500MA DO204 datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.048V 8SOIC datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 114MA 3.6 OHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEAVYCON HOUSING/ACCESSORY datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf