Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/C520-125MA
BK/C520-125MA picture photo
Mfg. Part Number
BK/C520-125MA
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 125MA 250VAC 2AG
Datasheet Download
BK/C520-125MA.pdf
Availability of BK/C520-125MA
QUANTITY
BK/C520-125MA Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/C520-125MA
Internal Part NumberEIS-BK/C520-125MA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesC520
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating125mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case2AG, 5mm x 15mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.0019
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.570" L (5.20mm x 14.48mm)
DC Cold Resistance15.2 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/C520-125MA
Related LinksBK/C52, BK/C520-125MA Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/C520-125MA Details Description
Related parts for BK/C520-125MA
IC Z8 40MHZ MUL/DIV 64-VQFP datasheet.pdf