Sullins Connector Solutions AMC36DRTN-S13
AMC36DRTN-S13 picture photo
Mfg. Part Number
AMC36DRTN-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND
Datasheet Download
AMC36DRTN-S13.pdf
Availability of AMC36DRTN-S13
QUANTITY
AMC36DRTN-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of AMC36DRTN-S13
Internal Part NumberEIS-AMC36DRTN-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Series-
PackagingTube
Number of Positions72
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMC36DRTN-S13
Related LinksAMC36D, AMC36DRTN-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMC36DRTN-S13 Details Description
Related parts for AMC36DRTN-S13
IC GATE OR 1CH 2-INP SOT-5 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 16A 250VAC 32VDC datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 4SMD datasheet.pdf
IC HYBRID CTRLR PWM DUAL 48QFN datasheet.pdf
RES SMD 0.03 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR 40A datasheet.pdf
RES SMD 9.31 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 20% 100VDC AXIAL datasheet.pdf