JAE Electronics PS-30SD-D4TS1-2
PS-30SD-D4TS1-2 picture photo
Mfg. Part Number
PS-30SD-D4TS1-2
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
CONN HEADER 30POS
Datasheet Download
PS-30SD-D4TS1-2.pdf
Availability of PS-30SD-D4TS1-2
QUANTITY
PS-30SD-D4TS1-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PS-30SD-D4TS1-2
Internal Part NumberEIS-PS-30SD-D4TS1-2
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesPS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions30
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness12µin (0.30µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PS-30SD-D4TS1-2
Related LinksPS-30SD, PS-30SD-D4TS1-2 Datasheet, JAE Electronics Distributor
PS-30SD-D4TS1-2 Details Description
Related parts for PS-30SD-D4TS1-2
RES SMD 90.9K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.8A D2PAK datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1.5A 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY SNAP-IN 15A datasheet.pdf
CONN SPAD SPRNG 14-16 AWG #10 datasheet.pdf
RES SMD 4.81K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 43NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf