ST STM32F051K6T6
STM32F051K6T6 picture photo
Mfg. Part Number
STM32F051K6T6
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 32LQFP
Datasheet Download
STM32F051K6T6.pdf
Availability of STM32F051K6T6
QUANTITY
STM32F051K6T6 Order Process
Ship out your order
Specifications of STM32F051K6T6
Internal Part NumberEIS-STM32F051K6T6
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTM32F051K6 View All Specifications
Product Training ModulesHealthcare and Wellness
STM32Cube
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesSTM32 F0
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M0
Core Size32-Bit
Speed48MHz
ConnectivityHDMI-CEC, I²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsDMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size32KB (32K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 13x12b, D/A 1x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case32-LQFP
Supplier Device Package32-LQFP (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STM32F051K6T6
Related LinksSTM32F, STM32F051K6T6 Datasheet, ST Distributor
STM32F051K6T6 Details Description
Related parts for STM32F051K6T6
CONN RECEPT 32POS 3MM SMD 0.5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 100KHZ SOT23-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
LED PANEL SNAP-IN BICLR RD/GN 3L datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.2V 0.3A 4DFN datasheet.pdf