Sullins Connector Solutions AMC50DTBD
AMC50DTBD picture photo
Mfg. Part Number
AMC50DTBD
Brief Description
CONN EDGECARD 100POS .100"
Datasheet Download
AMC50DTBD.pdf
Availability of AMC50DTBD
QUANTITY
AMC50DTBD Order Process
Ship out your order
Specifications of AMC50DTBD
Internal Part NumberEIS-AMC50DTBD
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMC50DTBD
Related LinksAMC5, AMC50DTBD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMC50DTBD Details Description
Related parts for AMC50DTBD
RES SMD 61.9K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
PHOTODIODE PIN 850NM TO-39 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 10-UMAX datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST-NC 11A QC TERM datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 392K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 5.8VOUT 50W datasheet.pdf
OSC VCTCXO 51.84MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
OSC OCXO 100.000MHZ SNWV PC PIN datasheet.pdf