Abracon Corporation AMCV-0201-140-C150N-T
AMCV-0201-140-C150N-T picture photo
Mfg. Part Number
AMCV-0201-140-C150N-T
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 16V 1A 0201
Datasheet Download
AMCV-0201-140-C150N-T.pdf
Availability of AMCV-0201-140-C150N-T
QUANTITY
AMCV-0201-140-C150N-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AMCV-0201-140-C150N-T
Internal Part NumberEIS-AMCV-0201-140-C150N-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
Standard Package15,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)16V
Varistor Voltage (Typ)19V
Varistor Voltage (Max)22V
Current - Surge1A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts10VAC
Maximum DC Volts14VDC
Energy0.005J
Package / Case0201 (0603 Metric)
Mounting TypeSurface Mount, MLCV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMCV-0201-140-C150N-T
Related LinksAMCV-0201-, AMCV-0201-140-C150N-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AMCV-0201-140-C150N-T Details Description
Related parts for AMCV-0201-140-C150N-T
D-Sub Connector Plug, Male Pins 80 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
SWITCH KNOB ILLUM 2POS SPST BLUE datasheet.pdf
IC RESET MPU LOW PWR SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.2A SYNC 10DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS 5.00MM NAT datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A 6TDFN datasheet.pdf
COUPLER 3DB 90DEG 1.3-1.7GHZ datasheet.pdf
FIXED IND 36NH 600MA 250 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 32A TO247 datasheet.pdf