Vishay/Dale RN55C1020FRSL
RN55C1020FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1020FRSL
Brief Description
RES 102 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1020FRSL.pdf
Availability of RN55C1020FRSL
QUANTITY
RN55C1020FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1020FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1020FRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)102
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1020FRSL
Related LinksRN55C1, RN55C1020FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1020FRSL Details Description
Related parts for RN55C1020FRSL
IC PLD 25NS 24DIP datasheet.pdf
RES 2 OHM 2.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER DBL 6POS .050" SMD datasheet.pdf
END PANEL ALUMINUM CLEAR 10/PACK datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
STENCIL BGA-100 .8MM datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
LINE FILTER 51MH .8 IDC SS COIL datasheet.pdf